تلفن:

08138251188 - 09181117805

12 علت سرد نکردن یخچال فریزر

12 علت سرد نکردن یخچال فریزر
علت یخ نزدن فریزر یک مشکل رایج در سیستم فریزر و یخچال‌های فریزر دار است. یخ نزدن فریزر که اصطلاحا به آن سرد نکردن فریزر نیز گفته می‌شود، در جهت عکس ویژگی اصلی فریزر یعنی خاصیت انجماد قرار دارد. ماهیت مشکل یخ نزدن فریزر کافی نبودن برودت محیط علی رغم کار کردن درست دستگاه است.
علت یخ نزدن فریزر الکترواستیل در کنار علت یخ نزدن فریزر ساید از بارزترین نمونه‌های بروز این مشکل در برند‌های مختلف یخچال است. عدم پیگیری علت یخ نزدن فریزر و پیگیری مشکل سرد نکردن یخچال با بروز مشکلات اساسی در قطعاتی مثل کمپرسور همراه بوده و ایراداتی مانند یکسره شدن موتور یخچال را به وجود می‌آورد.
علت سرد نکردن و گرم شدن داخل یخچال
قبل از آنکه عملکرد خنک کنندگی یخچال خود را بسنجید، باید بدانید که بهترین دمایی که مناسب بخش یخچال و بخش فریزر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شماست، چه دمایی است؟
طبق تحقیقات صورت گرفته و همچنین آمار سازمان غذا داروی آمریکا (FDA)، بهترین دمای میانگین سالانه برای یخچال بازه 2 تا 5 درجه سانتیگراد (کمتر از 40 درجه فارنهایت) و بهترین دمای مناسب برای فریزر 20- تا 17- درجه سانتیگراد (حدود 0 درجه فارنهایت) می باشد. البته باید توجه داشت که تنظیمات دمایی یخچال در تابستان و زمستان باید متفاوت باشد. معمولا در تابستان دمای مناسب 3، 4 درجه است و در زمستان 4، 5 درجه؛ یعنی یک درجه افزایش در تابستان به دلیل گرمای هوا!
ایراد کویل‌ها یا لوله‌های کندانسور
جمع شدن چربی و آلودگی ناشی از گرد و غبار و ذرات تشکیل شده در هنگام طبخ غذا بر روی کویل‌ها و لوله‌های کندانسور منجر به کاهش درجه برودت در این تجهیزات و در نتیجه یخ نزدن فریزر می‌شود.
معیوب بودن رله استارت کمپرسور
ایراد در رله استارت یخچال در قطعه کمپرسور روشن نشدن موتور یخچال و در نتیجه عدم فعالیت سیستم سرمایشی و یخ نزدن فریزر را به دنبال دارد. با اقدام تعمیر به موقع این رله یخچال می‌توانید در رفع مشکل سرد نکردن فریزر تاثیرگذار باشید.
وجود مانع بر سر راه گردش هوا دلیل گرم شدن داخل یخچال
در داخل یخچال فریزرها از دریچه های هوایی و فن هایی استفاده شده که وظیفه به جریان انداختن و گردش هوا در داخل محفظه یخچال را برعهده دارند. طبیعتا اگر بسته های حجیم و بزرگ وسایل و مواد غذایی را در مقابل این فن ها و دریچه ها قرار دهید، گردش هوا به درستی اتفاق نیوفتاده و سبب یکنواختن نبودن دمای داخل یخچال می شود که این مورد می تواند علت خنک نکردن یخچال شما باشد. همچنین این مورد یک دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر نیز می باشد.
درب یخچال به‌خوبی بسته نمی‌شود
برای اینکه از این موضوع مطمئن شوید، چراغ یخچال را موقع باز و بسته کردن درب یخچال بررسی کنید. اگر اینطور نبود، احتمالا درب یخچال مشکل دارد. دلیل این مشکل احتمالا معیوب بودن لاستیک درب است و با تعویض حل می‌شود
رابی برد کنترل دما و سرد نکردن فریزر
برد کنترل دما در دسته اصلی ترین قطعات برای کنترل دما در فریزر قرار دارد. ارسال ولتاژ مورد نیاز و کافی به کمپرسور و موتور فن فریزر از ویژگی‌های این قطعه است. به همین دلیل خرابی این قطعه بر روی دمای محیط فریزر تاثیر دارد.
در این مواقع جریان مداوم هوا در اثر چفت نشدن صحیح درب نیز روی قطعات نامبرد و عدم تنظیم دمای محیط یخچال تاثیر دارد. بنابراین با اقداماتی مثل تعویض لاستیک درب یخچال می‌توان از بروز این قبیل مشکلات جلوگیری کرد.
-ترموستات یخچال روی دمای مناسب تنظیم نشده است
شاید دلیل به ظاهر ساده‌ای باشد و به آن توجه نکنید؛ اما واقعا ممکن است مشکل از همین باشد. بررسی کنید که دما دقیقا روی حال استانداردی که قبل‌تر گفتیم تنظیم شده باشد. چون در غیر این‌صورت ممکن است عملکرد یخچال‌تان در خنک کردن دچار اختلال شود.
خب حالا به سراغ دلایل فنی و جدی‌تر سرد نکردن یخچال فریزر برویم.
کویل‌های کندانسور مشکل دارد
در واقع کندانسور وظیفه خنک کردن گاز یخچال را به عهده دارد. به این صورت که گازی که توسط کمپرسور با فشار تولید شده را با کاهش دما به مایع تبدیل می‌کند. این هوا در همان لوله‌های مارپیچ یا کویل پشت یخچال جریان دارند. بعد از مدتی احتمالا گرد و خاک این لوله‌ها را مسدود می‌کند. همین موضوع باعث می شود عملیات خنک سازی یخچال درست انجام نشود. پس برای حل این مشکل کافی‌ست کویل‌های کندانسور یخچال فریزرتان را گهگاهی تمیز کنید.
فن اواپراتور مشکل دارد
اواپراتور یکی از قطعات یخچال است که نقش اصلی در خنک سازی آن دارد. پس اگر دیدید یخچال فریزرتان خنک نمی‌کند، بعید نیست که مشکل از این قطعه باشد. فن اواپراتور وظیفه جابجایی سرمای تولید شده توسط اواپراتور را دارد. حال اگر این فن مشکل داشته باشد، هوای سرد به خوبی نمی‌تواند جریان پیدا کند. بنابراین ممکن است با خنک نکردن یخچال مواجه شوید. ۸-مشکل از خازن یخچال است
می‌دانید خازن چه نقشی در یخچال فریزر دارد؟ در واقع یخچال با همین قطعه روشن و خاموش می‌شود. خازن به کمپرسور قدرت می‌دهد تا کار کند. پس اگر این قطعه کار نکند، کمپرسور هم روشن نمی‌شود. کمپرسور که روشن نشود عملا یخچال کار نمی‌کند و خنک نمی‌شود.
معیوب بودن کمپرسور و رله کمپرسور علت سرد نکردن یخچال
کمپرسور یخچال با فشرده کردن گاز مبرد و پمپاژ آنان به داخل کویل ها یا همان لوله های سیاه یخچال، از مهمترین قطعات اصلی یخچال به شمار می رود. یک علت سرد نکردن یخچال، معیوب بودن کمپرسور و یا رله استارت آن است.
در صورتی که به ایراد کمپرسور مشکوک شده اید، ابتدا رله استارت کمپرسور را تعویض کنید. زیرا تعویض این قطعه بسیار ارزانتر و آسانتر است. اگر مشکل برطرف نشد، مشکل از خود کمپرسور است. اگر فن فریزر کار می کند اما یخچال خنک نمی کند، یکی از نشانه های معیوب بودن کمپرسور است. تعویض کمپرسور بسیار تخصصی و حساس است و حتما باید توسط تکنسین انجام شود.
نقش لوله های کندانسور در گرم بودن داخل یخچال
لوله ها یا کویل های کندانسور همان لوله های سیاه رنگ پشت یخچال های قدیمی اند. در مدل های جدیدتر یخچال فریزر این لوله ها آشکار نیستند. در لوله های کندانسور، مبرد گازی شکلی که گرمای مواد داخل یخچال را جذب کرده با هوای محیط در تبادل دمایی است و با از دست دادن گرما مجددا به مایع تبدیل می شود. در صورتی که مانعی سبب تبادل حرارتی بین گاز درون لوله و هوا شود، فرآیند خنک شدن مبرد مختل شده و می تواند سبب سرد نشدن کافی یخچال فریزر شود. نشست گرد و غبار و آلودگی بر روی لوله های کندانسور و یا گرفتگی و مسدودیت آنها از جمله موانع هستند.
مطمئن شوید که لوله های کندانسور تمیز و بدون مسدودیت هستند. همچنین از وجود فضای کافی در اطراف یخچال و لوله های کندانسور و نیز تهویه هوای مناسب در محل یخچال اطمینان حاصل کنید.
علت یخ نزدن فریزر
یخ نزدن فریزر می تواند به دلایل ساده، همچون پایین نبودن دمای بخش فریزر به اندازه کافی روی دهد و یا ممکن است به دلیل خرابی یک قطعه اتفاق بیوفتد. مواردی که می توانند علت یخ نزدن فریزر شما باشند، عبارتند از:
ایراد کویل ها یا لوله های کندانسور

معمولا کثیف بودن کویل ها و نشست گرد و خاک و آلودگی و چربی های محیط آشپزخانه بر روی آنها سبب کاهش ظرفیت سرمایشی یخچال فریزر می شود و درنتیجه می تواند علت یخ نزدن فریزر شما باشد.
خرابی فن اواپراتور
ایراد در فن اواپراتور که وظیفه گردش هوای خنک در محیط یخچال فریزر را برعهده دارد، می تواند دلیل یخ نزدن فریزر شما باشد.
معیوب بودن رله استارت کمپرسور
در صورتی که رله استارت کمپرسور ایراد داشته باشد، احتمال روشن شدن موتور کم بوده و درنتیجه فریزر یخ نمیزند و اصلا کار نمی کند.
سه موردی که ذکر شد، رایج ترین علل یخ نزدن فریزر به شمار می روند. با این جال ممکن است خرابی برد الکترونیکی، کمپرسور و ترموستات کنترل دمای بخش فریزر (اگر به صورت مجزا وجود داشته باشد) نیز دلیل بروز این مشکل باشند، که پس از بررسی موارد گفته شده و در صورت عدم رفع مشکل بهتر است بررسی شوند.
دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر
همانطور که تا کنون گفته شد، وجود مانع بر سر راه فن های هوای داخل یخچال و جلوگیری از گردش هوای آزاد و همچنین خرابی فن اواپراتور دو علت سرد نشدن قسمت بالای یخچال می باشند. از دیگر دلایل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر می توان به ایراد در سیستم دیفراست یخچال اشاره کرد، که گاهی اوقات موجب بروز چنین مشکلی در برخی مدل های یخچال می شود. بنابراین لازم است تا هیتر دیفراست، تایمر دیفراست و ترموستات دیفراست را بررسی نمایید.
بخش فریزر سرد می شود اما بخش یخچال خنک نمی کند
گاهی اوقات در یخچال فریزرها یا ساید بای سایدهای امروزی، قسمت فریزر خوب خنک می شود ولی قسمت یخچال اصلاً خنک نمی شود. دلایل سرد نشدن یخچال و گرم بودن آن در حالی که فریزر به درستی سرد می شود.
جهت درخواست تعمیرات یخچال فریزر در همدان با شماره 09181117805 و یا 08138244444 تماس حاصل فرمایید.
ادرس: همدان،میدان شریعتی ،خیابان پاسدارن ،بعد از تقاطع جوادیه نرسیده به مسجد زینبیه روبه روی حمام صفا

همچنین میتوانید جهت درخواست تعمیرات انلاین یخچال فریزر از طریق لینک  اقدام فرمایید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5