تلفن:

08138251188 - 09181117805

علت داغ شدن جاروبرقی

علت داغ شدن جاروبرقی
همه ما جاروبرقي را به عنوان وسیله برقی مهم و پرکاربرد می‌شناسیم. با توجه به مصارف زیاد این وسیله، امکان بروز اختلالات و مشکلات زیادی در دستگاه از جمله داغ شدن بیش از حد بدنه و موتور آن وجود دارد. البته گرم شدن جارو برقی در حد معمول امری طبیعی است که بسیار رخ می‌دهد اما علت داغ شدن جاروبرقی در دو وضعیت یعنی به‌ سرعت و به‌ صورت طولانی ‌مدت باید مورد توجه کاربر قرار بگیرند. پس برای یافتن پاسخ این سئوال که چرا جاروبرقی داغ میکنه ؟ بهتر است نحوه عیب یابی و تعمیر آن را در ادامه مطلب دنبال کنید.
پر شدن کیسه زباله
قبل از هر اقدام دیگری، اول کیسه زباله جاروبرقی را بررسی کنید. اگر کیسه زباله جاروبرقی شما پر شود و آن را به موقع خالی یا تعویض نکنید، باعث می شود که به موتور فشار بیاید و علت داغ شدن موتور جارو برقی باشد. بنابراین همیشه سعی داشته باشید تا کیسه را در زمان مناسب خالی کنید.
خراب بودن فن موتور
یک علت زود داغ شدن جاروبرقی، وجود مشکل های اساسی در موتور دستگاه است. به طور مثال، اینکه فن موتور خراب شود می تواند علت داغ شدن موتور جاروبرقی باشد.
همان طور که احتمالا همه شما عزیزان می توانید حدس بزنید، فن موتور این وظیفه را دارد تا زمانی که جاروبرقی روشن است و مشغول به کار و تمیز کردن می باشد، موتور را خنک کند و از داغ کردن آن جلوگیری کند. بنابراین، در صورتی که این قطعه مهم با مشکل خاصی روبرو شود، نمی تواند وظیفه خود را به درستی و با دقت انجام دهد و به داغ کردن موتور و داغ شدن جاروبرقی می انجامد.
خراب شدن ترموستات
قبل از هرچیزی لازم است این موضوع را بدانید که ترموستات، قطعه ای است که مدل های جدید جاروبرقی از آن برخوردار هستند، بنابراین اگر مدل جاروبرقی شما قدیمی هست و ترموستات ندارد، می توانید با خیال راحت این مورد را از دلایل گرم شدن این دستگاه فاکتور بگیرید و به سراغ گزینه های بعدی بروید. حالا این سوال پیش می آید که ترموستات چیست؟
ترموستات قطعه ای از سیستم جاروبرقی است که مراقب میزان دمای موتور است. در صورتی که دمای موتور از یک حد خاص و استاندارد بالاتر برود، ترموستات به صورت کاملا خودکار دست به کار می شود و موتور را خاموش می کند تا جلوی آسیب دیدن آن را بگیرد. بنابراین می توان حدس زد که یک علت زود داغ شدن جاروبرقی، می تواند مشکلی از جانب ترموستات باشد.
همچنین یکی از علائم خرابی ترموستات این است که بوی سوختگی از جاروبرقی به مشام می رسد و دلیل آن این است که این قطعه نتوانسته است وظیفه خود را به خوبی انجام دهد.
زیاده روی در استفاده از جاروبرقی
مطمئنا از این مسئله با خبر هستید که اگر بیش از حد از دستگاه خود کار بکشید، به موتور فشار زیادی وارد می شود و باعث داغی بیش از حد دستگاه خواهد شد. این مسئله مهم ترین علت داغ شدن موتور جاروبرقی می باشد. حواستان به این موضوع باشه که اگر خیلی از این دستگاه پر اهمیت استفاده کنید ممکن است نیاز به تعمیر جاروبرقی داشته باشید.
تنظیم نبودن تنظیمات دستگاه
یکی از تنظیمات بسیار به جا و کاربردی جاروبرقی ها، توانایی تنظیم کردن جارو با جنس کف زمین و فرش است. به طور مثال شما می توانید برای دستگاه تعیین کنید که قرار است پارکت ها را جارو بزنید و یا فرش را جارو بکشید. با این کار می توانید سطح مناسب را برای دستگاه خود تعیین کنید و کار را برایش آسان تر کنید.
در صورتی که دقت و توجه لازم را نداشته باشید و تنظیمات جارو و سطح با هم تناسب نداشته باشند، این موضوع باعث فشار اضافه آمدن به جاروبرقی و موتور آن خواهد شد و در نتیجه دستگاه شما داغ خواهد کرد.
بسته بودن راه لوله و خرطوم جاروبرقی
هر جارو برقی بر اساس ظرفیت قطعات داخلی خود، موتور مناسب خود را دریافت می کند‌. در صورتی که مسیر لوله و خرطوم دستگاه شما در اثر یک شی بزرگ تر از اندازه استاندارد بسته شده باشد، موتور ناچار است فشار بیشتری وارد کند تا قدرت مکش جاروبرقی بالاتر برود و در نتیجه فشار به موتور، دستگاه شروع به داغ شدن می کند
موتور نیم‌سوز، جاروبرقي را داغ می‌کند!
اگر نیم سوز بودن موتور علت گرم شدن جاروبرقی باشد این مسئله چیزی نیست که شما قادر به تشخیص آن باشید و تنها در حوزه تخصصی تکنسین‌های حرفه‌ای مراکز و تعمیرگاه‌های معتبر است.
تعمیرکار با مشاهده دستگاه، پس از نگاه اجمالی سیستم و بررسی کامل دیگر علل، به ‌سراغ باز کردن موتور می‌رود. در این روش باید سیم‌پیچی‌ها به ‌صورت کامل باز شوند و سوختگی یا نیم‌سوز شدن موتور مشخص شود. در صورت عیب ‌یابی صحیح توسط تکنسین مجرب، در صورتی ‌که امکان داشته باشد تعمیر موتور در محل یا در مراکز و تعمیرگاه توسط تجهیزات پیشرفته‌ای انجام می‌شود. اما گاهی ممکن‌ است، تشخیص علت داغ شدن جاروبرقی دیر انجام شود و در نهایت منجر به خرابی‌های بیشتری شود.
داغ شدن جاروبرقی تا چه حد عادی است؟
در کل، داغ شدن جاروبرقی و موتور آن در بسیاری از مواقع می تواند یک فرایند کاملا طبیعی باشد. چه بسا حتی تا نیم ساعت بعد از استفاده از جاروبرقی، موتور و سطح بیرونی آن همچنان داغ یا گرم باشند اما مشکلی به وجود نیاید. با این وجود تا زمانی که در عملکرد دستگاه و خاموش و روشن شدن درست آن مشکلی به وجود نیامده است، داغ شدن این دستگاه به تنهایی چندان جای نگرانی ندارد.
چه زمانی باید نگران داغ شدن جاروبرقی باشیم؟
در صورتی که جاروبرقی و یا موتور این دستگاه شروع به داغ شدن می کند و رو به افزایش می رود اما ترموستات نسبت به این افزایش تدریجی و مستمر دما واکنشی نشان نمی دهد ممکن است نشانه بدی باشد. پیشنهاد ما برای اتفاقاتی از این قبیل این است که سریعا دستگاه جارو برقی خود را از برق جدا کنید و با یک کارشناس حرفه ای تماس بگیرید.
مشکل در برد اصلی می تواند علت داغ شدن جاروبرقی باشد!
تمام وسایل برقی خانگی دارای بردهای داخلی هستند که وظایف مختلفی را برعهده دارند.
فرمان‌های مختلفی که در دستگاه ارسال و دریافت می‌شود؛ توسط بردها منتقل می‌شوند.
درنتیجه زمانی ‌که برد اصلی یا مین‌برد دچار خرابی و اختلال شده باشد؛ دستوراتی که ترموستات جهت خاموشی دستگاه صادر می‌کند؛ بی‌ثمر می‌شوند.
در نتیجه دستگاه در زمان‌های طولانی کار می‌کند و در نهایت باعث گرم شدن بیش از حد جاروبرقی و در نتیجه سوختن موتور می‌شود.
گاهی اختلال در برد اصلی سیستم با استشمام بوی سوختگی به همراه احساس داغی موتور درک می‌شود.
در این صورت هرچه سریع‌تر دستگاه را خاموش کنید و تا زمان تعمیر کامل آن، اقدام به روشن‌کردن مجدد آن نکنید. بررسی خرابی برد نیز از عهده شما خارج است و نیاز به نظرات کارشناسی دارد.
همدان سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات جاروبرقی  در همدان
ادرس : همدان،میدان شریعتی ،خیابان پاسدارن ،بعد از تقاطع جوادیه نرسیده به مسجد زینبیه روبه روی حمام صفا
شماره تماس : 08138244444-09181117805
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5