تلفن:

08138251188 - 09181117805

علت خاموش شدن و روشن شدن سریع یخچال فریزر

علت خاموش شدن و روشن شدن سریع یخچال فریزر
علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال سوال بسیاری از کاربران عزیز می باشد. ما اینجا به شما کمک می کنیم تا علت روشن نشدن یخچال خود را پیدا کنید . بهین سرویس همواره در تعمیر یخچال در همدان همراه شما همشهریان عزیز خواهد بود.
ترموستات در یخچال
به طور کلی ترموستات به این جهت مورد استفاده قرار می‌گیرد که دمای یک محیط را ثابت نگه دارد، بنابراین در یخچال نیز به همین معناست و باید دمای یخچال را روی دمایی که شما تنظیم کردید ثابت نگه دارد.
در واقع ترموستات با ارسال فرمان قطع و یا وصل به کمپرسور یخچال سبب می‌شود که دمای یخچال ثابت بماند.
مثال :
فرض کنید شما درجه ترموستات را روی 6 قرار داده اید.
حال ترموستات به موتور یخچال فرمان می‌دهد که کار کند تا دمای یخچال را به 6 برساند.
پس از اینکه دمای یخچال به 6 رسید، حال ترموستات به کمپرسور یخچال فرمان قطع شدن را می‌دهد.
در این صورت کمپرسور، فعالیت خود را قطع می‌کند تا دما در 6 ثابت بماند.
اما وقتی شما درب یخچال را باز و بسته می‌کنید و یا مواد غذایی با دمای بالا را در آن قرار می‌دهید مجدد دمای یخچال از 6 فاصله می‌گیرد و دوباره ترموستات به کمپرسور، فرمان شروع کار را صادر می‌کند و کمپرسور تا زمان رسیدن دمای یخچال به 6، کار می‌کند.
 برق رسانی به یخچال
ممکن است خاموش شدن یخچال به صورت ناگهانی به علت نرسیدن جریان برق به دستگاه باشد. در این صورت نشانه هایی که برای شما وجود دارند تا از این موضوع باخبر شوید، نبود هیچ گونه صدایی مبنی بر کار کردن یخچال و نیز خاموش شدن لامپ، چراغ های نمایشگر و یا صفحه ال سی دی یخچال ساید شما خواهد بود.
بهتر است فیوز برق مربوط به یخچال را چک کنید که فیوز نپریده باشد. همچنین اتصال صحیح دو شاخه برق به پریز و نیز کابل برق یخچال را بررسی کنید. درنهایت پریز برق یخچال را با یک فازمتر بررسی کنید. اگر از سه راهی یا محاقظ برق استفاده می کنید، سلامت آن را نیز حتما بررسی کنید.
 ترموستات یخچال
ترموستات یخچال از اجزای مهم این دستگاه است که وظیفه روشن و خاموش کردن کمپرسور یخچال را برعهده دارد. اگر ترموستات معیوب باشد ممکن است مشکلات متفاوتی برای یخچال شما به وجود بیاید. در زمانی که یخچال در حال کار است، ترموستات معیوب می تواند دلیل نرسیدن فرمان به موتور یخچال باشد و لذا یخچال یکسره کار کند. در حالتی که یخچال خاموش است یا به عبارت دیگر کمپرسور در حال کار نیست، یک ترموستات معیوب می تواند علت خاموش ماندن یخچال باشد زیرا قادر به ارسال فرمان روشن شدن کمپرسور نیست!
در حالت سوم یک ترموستات معیوب می تواند در تنظیم دمای یخچال اختلالات بسیاری ایجاد نماید، به طوری که علت سرد نبودن یخچال باشد و یا دمای یخچال خیلی خنک شود و یا با تغییر پیوسته دما علت خاموش و روشن شدن مداوم یخچال و کمپرسور آن باشد.
برد الکترونیکی یخچال
ممکن است علت خاموش شدن ناگهانی یخچال ساید بای ساید شما خرابی و ایراد برد الکترونیکی دستگاه باشد. این مشکل معمولا در یخچال های ساید بای ساید اتفاق می افتد، هرچند در انواع دیگر یخچال که دارای برد فرمان هستند نیز ممکن است روی دهد. در این مورد، در حالی که دستگاه به طور عادی کار می کند، ناگهان یخچال خاموش می شود. برای اینکه از خرابی برد مطمئن شوید، ابتدا دو شاخه برق دستگاه را بکشید و پس از 10 ثانیه مجددا آن را متصل کنید. اگر یخچال و کمپرسور آن دوباره به کار افتاد، ایراد از برد الکترونیکی است که باید حتما توسط تعمیرکار متخصص یخچال بررسی و تعمیر یا تعویض شود.
 داغ شدن زیاد موتور و اورلود کمپرسور
ممکن است به دلایل بسیاری چون تنظیمات دمایی اشتباه، ایراد برد، معیوب بودن کمپرسور و…، یخچال برای مدتی طولانی روشن بماند و کار کند. در این حالت داغ شدن بدنه و موتور یخچال روی خواهد داد و در ادامه برای محافظ از کمپرسور، فرایند اورلود کمپرسور اتفاق می افتد که علت خاموش شدن ناگهانی یخچال فریزر شما خواهد بود.
مطلب پیشنهادی :علت برق دار بودن بدنه یخچال و ساید بای ساید
ایراد در کمپرسور یا موتور یخچال و یا سوختن آن
هرچند در نگاه اول نباید بدبین بوده و به سوختن کمپرسور یا موتور یخچال تان به عنوان علت خاموش شدن ناگهانی یخچال نگاه کنید، اما این مورد نیز یکی از احتمالات موجود می باشد که باید در نظر بگیرید. متاسفانه در این شرایط هزینه های شما بسیار بالا می رود زیرا تعمیرات کمپرسور بسیار محدود است و باید به طور کلی کمپرسور را تعویض کنید. اما پیش از آن که عجولانه تصمیم بگیرید، ابتدا باید تست کمپرسور یخچال را به درستی انجام دهید تا از وضعیت سلامت آن باخبر شوید.
علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال
همانطور که پیشتر گفتیم، علت قطع و وصل شدن موتور یخچال یا همان کمپرسور به سیکل کاری یخچال مربوط است. پس از مدتی از کارکرد یخچال و روشن بودن کمپرسور، دمای داخلی به دمای تنظیم شده می رسد. در اینجا یخچال خاموش می شود و پس از مدتی و بسته به تعداد دفعاتی که درب یخچال باز می شود، یا دمای محیطی که یخچال در آن واقع شده و غیره، در حالت خاموش باقی می ماند و مجددا به دستور ترموستات کمپرسور روشن شده و یخچال روشن می شود.
اما در صورتی که مدت زمان خاموش ماندن یخچال کوتاه باشد، به طوری که با خاموش شدن و روشن شدن مداوم و سریع یخچال یا همان اتومات کردن زیاد یخچال روبه رو باشیم، به احتمال بسیار شرایط عادی نبوده و یخچال مشکلی دارد! در ادامه با علت قطع و وصل شدن موتور یخچال به صورت سریع آشنا می شویم.
 ترموستات
همانطور که در بخش قبل توضیح داده شد، یک ترموستات معیوب می تواند تنظیمات دمایی یخچال را به طور کلی بهم بریزد. بنابراین می تواند علت خاموش و روشن شدن سریع یخچال باشد. البته ابتدا به تنظیمات دمایی یخچال خود نگاه کنید و آن را یک یا دو درجه تغییر دهید، در برخی مواقع همین کار ساده سبب می شود آن و آف متوالی یخچال متوقف شود.
برد
ایراد در برد یخچال نیز می تواند علت خاموش و روشن شدن مدام یخچال باشد. زیرا برد فرمان یا ولتاژ لازم برای به جریان افتادن کمپرسور یا موتور یخچال را صادر می کند. بنابراین در صورت معیوب بودن می تواند سبب اختلال در عملکرد صحیح آن شود.
فیوز و کنتور برق را بررسی کنید :
ممکن است مشکل برق تنها از پریدن و از جا درآمدن فیوز یا کنتور برق باشد. در اولین اقدام به فیوز یا کنتور برق سر بزنید. و از درستی این مورد اطمینان حاصل کنید.
از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید :
در ساده ترین حالت ممکن است مشکل از پریز برق باشد. اگر پریز برق دچار سوختگی شده باشد این مورد پیش می آید. برای تست سالم بودن آن یک وسیله برقی دیگری را به آن وصل کنید. با این کار از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید.
از سالم بودن سیم برق دوشاخه یخچال اطمینان حاصل کنید:
همچنین ممکن است مشکل از سیم برق دوشاخه یخچال باشد. در اغلب موارد سیم برق دوشاخه یخچال از جایی که وارد یخچال می شود دچار قطع شدگی و آسیب می گردد.
تعمیرات یخچال ،یخچال فریزر ،ساید بای ساید در همدان با شماره 08138251188 و یا 09181117805 تماس حاصل فرمایید.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5