تلفن:

08138251188 - 09181117805

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟

علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟
چه چیزی باعث بوی سوختگی در ماشین لباسشویی شما می شود؟ اگر متوجه بوی سوختگی در ماشین لباسشویی خود شدید، چند علت می تواند داشته باشد. این بو را نباید نادیده بگیرید. مهم است که به سرعت تشخیص و رفع مشکل شود، ما در این مطلب چند علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی را توضیح میدهیم.
اگر بوی سوختگی از ماشین لباسشویی استشمام کردید بلافاصله آن را از پریز برق جدا کنید.
علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی چیست؟
بلند شدن بوی سوختگی ماشین لباسشویی می تواند به دلایل متعددی رخ بدهد که در ادامه درباره آن ها بیشتر توضیح می دهیم.
موتور درایو
بوی سوختگی لباسشویی ناشی از موتور درایو
در اکثر لباسشویی ها از موتور درایو اصلی برای انجام کارهای مکانیکی فرایند شستشو مانند ایجاد حرکت و چرخش استفاده می شود. همچنین ممکن است از این موتور برای عملکرد پمپ تخلیه استفاده شود. بروز نقص یا مشکل در یکی از اجزاء موتور می تواند باعث گرم شدن موتور و ایجاد بوی سوختگی ماشین لباسشویی شود. اگر مشکل شدید باشد، ممکن است موتور به اندازه ای گرم شود که باعث خرابی آن شود. یکی از علائم رایج خراب شدن موتور درایو، صدای وزوز یا همممممم مانند هنگام شروع به کار موتور است.
کمک فنر و گلاید
بوی سوختگی لباسشویی ناشی از کمک فنر و گلایددر برخی از مدل های ماشین لباسشویی از یک کمک فنر و گلاید در موتور درایو برای تنظیم کشش تسمه استفاده می شود. معمولا موتور درایو، یک پایه محوری به قالب پایه و یک فنر برای ایجاد کشش دارد. یک پلاستیک یا نایلون روان کننده در قسمت زیر موتور وصل شده است تا بتواند آن را روی پایه لباسشویی بچرخاند. این کار باعث می شود تسمه درایو و یا تسمه پمپ با شروع حرکت موتور شبیه به یک کلاچ عمل کنند. اگر گلاید به راحتی نلغزد، ممکن است تسمه ها بیش از حد داغ شوند و بوی سوختگی ایجاد کنند.
تسمه درایو
بوی سوختگی لباسشویی ناشی از تسمه درایوبرخی از مدل های لباسشویی درب از بالا از یک تسمه برای انتقال نیرو استفاده می کنند. خرابی تسمه درایو لباسشویی می تواند باعث شود دستگاه از حرکت بایستد و گاهی اوقات این مشکل با بوی سوختگی و یا سرو صدای غیر معمول، خود را نشان می دهد.

تسمه پمپ
بوی سوختگی لباسشویی ناشی از تسمه پمپبرخی از ماشین لباسشویی های درب از بالا از یک تسمه برای کار کردن پمپ تخلیه استفاده می کنند. این تسمه معمولاً یک تسمه استاندارد V شکل است که از موتور درایو به یک پولی در پمپ تخلیه وصل می شود. علائمی که نشان دهنده خراب شدن تسمه پمپ است، استشمام بوی لاستیک سوخته از لباسشویی، تخلیه پر سروصدا، یا سروصدا هنگام چرخش یا عدم تخلیه آب در پایان شستشو.
پولی موتور
بوی سوختگی لباسشویی ناشی از پولی موتورموتور لباسشویی از پولی برای چرخاندن تسمه پمپ یا تسمه درایو استفاده می کند. پولی موتور از فلز یا مواد مصنوعی تهیه می شود و طوری طراحی شده است که حداکثر تماس را با تسمه ها دارد. اگر پولی فرسوده شود و یا زنگ بزند، ممکن است باعث ایجاد اصطکاک و داغ شدن زیاد شود تا جایی که به تسمه آسیب برساند و منجربه ایجاد بوی سوختگی ماشین لباسشویی شود.
پمپ تخلیه
بوی سوختگی لباسشویی ناشی از پمپ تخلیهپمپ تخلیه در ماشین لباسشویی برای پمپاژ آب از دیگ لباسشویی قبل و در حین چرخه شستشو استفاده می شود. این پمپ ممکن است دارای تسمه محور، موتور متحرک و یا موتور الکتریکی باشد. بوی سوختگی ماشین لباسشویی در حین فرایند شستشو و یا بعد از آن می تواند نشان دهنده متوقف شدن پمپ تخلیه باشد. در مدل های تسمه محور بوی سوختگی معمولا از تسمه روی پولی پمپ ناشی می شود. در مدل هایی که از پمپ تخلیه الکتریکی استفاده می کنند، بوی سوختگی مربوط به موتور پمپ و یا احتمالا از موتور الکتریکی است.
پولی تسمه
بوی سوختگی لباسشویی ناشی از پولی تسمهبرخی از مدل های ماشین لباسشویی درب از بالا از یک پولی برای ایجاد کشش در تسمه درایو یا تسمه پمپ استفاده می کنند. اگر پولی متوقف شود و یا اگر بازوی آن آزادانه نچرخد، آنگاه کشش مناسب در تسمه بوجود نمی آید و باعث ایجاد لغزش زیاد تسمه یا اصطکاک می شود که در نتیجه تسمه گرم می شود و بوی سوختگی از ماشین لباسشویی منتشر می شود.
سرپیچ یا کوپلینگ موتور دایرکت درایو
بوی سوختگی لباسشویی ناشی از کوپلینگبرخی از لباسشویی های درب از بالا بجای تسمه از یک کوپلینگ موتور دایرکت درایو استفاده می کنند تا قدرت را از موتور به گیربکس منتقل کنند. کوپلینگ موتور دایرکت درایو، موتور را به گیربکس متصل می کند و شامل 2 چنگال درایو پلاستیکی با اتصال لاستیکی در بین آنها است. یکی از چنگال های درایو به شفت موتور و دیگری به شفت ورودی گیربکس متصل است. با چرخش شفت موتور اتصال لاستیکی بین چنگال ها نیرو گشتاور را برای جلوگیری از شکستن چنگال ها جذب می کنند. استفاده متداول باعث ایجاد سایش در کوپلینگ می شود و در نهایت ممکن است چنگال های درایو ساییده شده و باعث بوی سوختگی لباسشویی شوند.
کلاچ لباسشویی
بوی سوختگی لباسشویی ناشی از کلاجبرخی از لباسشویی های درب از بالا از یک کلاچ برای حرکت دادن سبد شستشو در حین فرایند چرخش استفاده می کنند. بوی سوختگی از ماشین لباسشویی می تواند نتیجه فرسوده شدن کلاچ باشد و احتمالا لباسشویی شما در حین کار نیز صدای خراشیدن بلندی ایجاد می کند.
مشکلات الکتریکی
بوی سوختگی لباسشویی ناشی از مشکلات الکتریکی ممکن است در اثر نشت آب و تماس با سیم های برق لباسشویی ایجاد شود که مورد بسیار خطرناک و جدی می باشد و باید سریعا مورد بررسی قرار بگیرد. نشت آب می تواند باعث ایجاد آسیب به ساختمان خانه شما شود . همپنین می تواند در لباسشویی شما اتصال کوتاه ایجاد کند و آسیب بیشتری به دستگاه شما برساند.
دلایل دیگر استشمام بوی سوختگی ماشین لباسشویی
یکی دیگر از دلایل احتمالی بوی سوختگی لباسشویی، اضافه بار هنگام استفاده از دستگاه است. قرار دادن لباس، بیش از حد ظرفیت لباسشویی می تواند به موتور یا گیربوکس فشار بیاورد و باعث داغ شدن بیش از حد و یا خراب شدن آن ها و در نتیجه انتشار بوی سوختگی از لباسشویی شود.
در لباسشویی های درب از بالا اضافه بار می تواند باعث توقف یا خراب شدن همزن لباسشویی و فشار به تسمه درایو و ایجاد اصطکاک شود که این امر می تواند علت بوی سوختگی ماشین لباسشویی درب از بالا باشد. برای جلوگیری از این موضوع، به میزان ظرفیت لباسشویی خود توجه کنید. به تعداد لباس هایی که در لباسشویی خود قرار می دهید توجه کنید. اگر به زیاد بودن میزان لباس ها تردید دارید، لباس ها را کم کنید. این کار نه تنها از فشار بیش از حد به لباسشویی جلوگیری می کند بلکه باعث می شود لباس ها به طور کامل و تمیز شسته شوند.
دوشاخه برق: ما در بعضی از موارد اتصالی دوشاخه برق را دیده‌ایم که باعث سوختگی دوشاخه و بوی بد سوختگی شده، بعضی از مدل‌های لباسشویی سیم رابط سه شاخه دارند، که در کشور ما پریزها به شکل دو شاخه‌ای هستند برای همین یک تبدیل سه شاخه به دو شاخه نصب شده خرابی این تبدیل نیز باعث انتشار بوی سوختگی می‌شود.
برد یا تایمر: اتصالی در برد یا تایمر ماشین لباسشویی و سوختن قطعات یا عایق‌بندی آنها نیز باعث انتشار بوی سوختگی از ماشین لباسشویی می‌شود.
جهت درخواست تعمیرات یخچال در همدان با شماره 08138251188 و یا 09181117805 تماس حاصل فرمایید.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5