تلفن:

08138251188 - 09181117805

علت صدا دادن مایکروفر چیست؟

علت صدا دادن مایکروفر چیست؟
چرا مایکروویو سر و صدای زیادی ایجاد می کند؟ مواردی زیادی می توانند علت سرو  صدای مایکروویو در این دستگاه باشند. مواردی که برخی از آنها قابل پیشگیری نیز می  باشند. بروز این ایرادات در ماکروفر امکان استفاده از آن را از کاربر سلب می نمایند. اما ایا  می توان این ایرادات رابرطرف کرد و مانع از بروز چنین مشکلاتی در این دستگاه شد؟
در این مقاله قصد داریم تا علت سر و صدای مایکروویو را در این دستگاه پرطرفدار بررسی  نموده و راهکارهایی عملی برای تعمیر این ایرادات را نیز با هم مرور کنیم.
علت  رایج صدا دادن مایکروفر به شرح زیر می باشد که به صورت کامل به شما توضیح  داده خواهد شد .
سوختن دیود و تعویض آن مشکل از مگنترون و تعمیر یا تعویض آن مشکل از فن خنک کننده و تعویض و یا تعمیر آن ایجاد سر و صدای مایکروفر از سینی ایجاد سر و صدای مایکروفر از ریل زیر سینی علت سر و صدای مایکروفر از کوپل گردان
مگنترون ماکروفر
علت صدای زیاد ماکروفر، غالبا به علت مگنترون آن است. مگنترون مایکروفر، یک لامپ خلا است که با ایجاد امواج در ماکروفر گرما تولید می‌کند. در حالت عادی طول این امواج کوتاه است و صدایی به گوش نمی‌رسد اما اگر مگنترون خراب شود، طول موج افزایش می‌یابد و ماکروفر صدا می‌دهد.
اگر صدایی که از ماکروفرتان می‌شنوید شبیه وزوز است، احتمال می‌رود که مشکل از همین قسمت باشد.
کوپل ماکروفر
کوپل ماکروفر هم یکی دیگر از قطعاتی ست که به چرخش سینی گردان کمک می‌کند و  سر شفت موتور چفت می‌شود. اگر دهانه کوپل ترک بخورد یا بشکند، ماکروفر صدای  غیرمعمول می‌دهد. در این حالت کوپل باید تعویض شود.
ریل زیر بشقاب مایکروفر
اگر صدای غیرعادی از سینی مایکروفر شنیده می‌شود، مشکل بایستی مربوط به ریل زیر سینی باشد که کمک می‌کند سینی بدون اصطکاک بچرخد. سینی را از مایکروفر خارج کرده و ریل را برای نشانه‌های شکستگی یا پارگی بازدید کنید. اگر ریل معیوب است آن را تعویض کنید، و ببینید که به طور صحیح به کوپل وصل شده است و وقتی مایکروفر کار می‌کند درست می‌چرخد. در برخی مدل‌ها، صدای غیرعادی ممکن است از چرخ‌های ریل ناشی شود، بنابراین چرخ‌ها را بررسی کنید.
دیود ولتاژ بالا مایکروفر
اگر مایکروفر نویز غیرعادی مانند صدای وزوز تولید می‌کنید، ممکن است مشکل از دیود باشد. این قسمت در همکاری با مگنترون و خازن مسئول تولید گرما در مایکروفر است. قبل از اینکه سعی کنید به دیود دسترسی پیدا کنید، بدنه‌ی مایکروفر را باید در آورده و خازن را دشارژ کنید تا از شوک الکتریکی جلوگیری شود. دیود را پیدا کنید و اتصال و سالم بودن آن را با یک مولتی‌متر امتحان کنید. پیوستگی دیود را در جهت برعکس هم با تعویض سر مولتی‌متر بررسی کنید. مولتی‌متر باید پیوستگی را فقط در یک جهت نشان دهد یعنی دیود سالم است و در غیر این صورت دیود باید عوض شود.
ریل و غلتک های ماکروفر
صدا دادن ماکروفر اگر از سمت سینی باشد، به جز موارد قبلی می‌تواند ناشی از غلتک  زیر صفحه ماکروفر باشد. باید با برداشتن سینی، از سالم بودن غلتک‌ها اطمینان حاصل
کرد. ترک خوردن و استهلاک این قطعات می‌تواند هنگام چرخش سینی صدا تولید کند. راه  حل این مشکل، تعویض غلتک‌هاست.
فن خنک‌کننده مایکروفر
نویز غیرعادی مایکروفر می‌تواند از فن خنک کننده هم ناشی شود. فن خنک‌کننده زمانی  که مایکروفر در حال کار است مگنترون را خنک می‌کند و داخل جعبه مایکروفر قرار دارد.
برای دسترسی به آن ابتدا مایکروفر را از برق در آورده و جعبه را باز کنید. پوشش  مجموعه‌ی فن را بردارید و بینید که پارگی یا خرابی در تیغه‌ها وجود دارد، یا شی خارجی  به پره‌ها گیر کرده است که باعث ایجاد صدا شود.

 همدان سرویس نمایندگی مجاز تعمیرات ماکروفر در همدان 

جهت درخواست تعمیرات میتوانید با شماره 09181117805 تماس حاصل فرمایید 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5