تلفن:

08138251188 - 09181117805

تاریخچه اختراع جاروبرقی

تاریخچه اختراع جاروبرقی
در مورد اختراع اولین جاروبرقی،گمانه زنی های بســیار متفاوتی به ثبت رسیده اسـت و بین تاریخ نگاران در این مورد اختلاف نظر وجود دارد که از سال 1869 تاسال 1905 میلادی متفاوت است.
اما اولین ثبت اختراع این وسیله ارزشمند در تاریخ 10 ژوئیه 1860 میلادی در ایالت متحده آمریکا توسط دانیل هس انجام شده است.
این مخترع ساکن شرق آیووا نام وسیله اختراعی خود را”رفتگر فرش” نهاده بود.این ماشین کاملاً مکانیکی بود و از سیستم خلاء استفاده می کرد.هس برای جلوگیری از بلند شدن گرد و خاک در حین کار در دستگاه مکانیکی خود 2 اتاقک آب جاسازی کرده بود،به این صورت که در زمان چرخیدن پره یا پروانه دستگاه،آب بر روی آن اسپری می شد و از بلند شدن گرد و غبار جلوگیری می کرد که در عصر خود معجزه ای بزرگ تلقی می شد و مورد علاقه بسیاری از بانوان قرار گرفت.
این اختراع تا تاریخ 1869 به عنوان بهترین اختراع و کاملترین جارو قابل حمل شناخته شد.
در 8 ژوئن 1869 شخصی به نام مک فی در شیکاگو دستگاه جدیدتری را به ثبت رساند که در واقع پایه اصلی جاروبرقی های امروزی بود.
این ماشین نیز کاملاً مکانیکی بود و فقط یک موتور الکتریکی به آن اضافه شد و تنها با یک چرخ دنده انرژی الکتریکی آن تامین می شد.متاسفانه امروزه فقط 2 نسخه از این دستگاه در موزه ایالت متحده موجود می باشد و مورخان اعلام کرده اند باقی دستگاههای ساخته شده در آتش سوزی شیکاگو از بین رفته اند.
تا سال ۱۹۰۱ میلادی اختراع مک فی به عنوان بهترین وسیله مکانیکی دربین لوازم خانگی به شمار می رفت تا اینکه در سال ۱۹۰۱ مخترع دیگری در انگلستان توانست با استفاده از موتور بنزینی دستگاه ایجاد خلاء یا همان مکش را بسازد او این وسیله را صفحه ای چرخدار مثل چرخ خرید و حمل و نقل بار نصب کرد و بیرون ساختمان آن را روشن می کرد و با استفاده از شلنگ های رابط داخل ساختمان را تمیز می کرد که بعدها به عنوان دستگاه تمیز کننده خیابان ها نیز در لندن از آن استفاده شد. اما بزرگترین مشکل این دستگاه سروصدای بسیار زیادآن وسیله بود و مشکل دیگر ایجاد گردوغبار زیاد بیرون ساختمان عامل بعدی از رده خارج شدن آن شد اما همین وسیله به شکل ماشین های جارو در خیابان های شهر ها برای تمیز کردن سطح شهر استفاده می شود.
 دوعامل فوق باعث شده شخص دیگری به نام جیمز موری اسپانگلر که به عنوان یک سرایدار و اهل اوهایو بود این اختراع را کامل کند اما جالب ترین نکته ای که باعث ایجاد جاروبرقی شد حساسیت این شخص به گردوغبار حاصل از تمیز کردن ساختمان بود. او توانست مدلی از جاروبرقی را طراحی کند که وقتی کار می کرد گردوغباری تولید نمی کرد اما برای ساخت و ثبت اختراع خود پول کافی نداشت.
موری توانست شخصی به نام هوور که یک تاجر سرشناس بریتانیایی بود را راضی به سرمایه گذاری برای تولید وسیله خود کند و حقوق اختراع خود را به او فروخت به همین دلیل اولین جاروبرقی با نام تجاری هوور در سال ۱۹۰۸ میلادی به ثبت رسید این مارک تجاری که هم اکنون هم یکی از برندهای معروف لوازم خانگی در جهان می باشد به این ترتیب بنا نهاده شد که دارای تمامی استانداردهای آن روز بود.
اولین جاروبرقی که تقریبا ظاهری شبیه به جاروهای امروزی داشت در سال ۱۹۲۷ میلادی توسط شرکت الکترولوکس ساخته شده است. پس از جنگ جهانی دوم این  وسیله دست خوش تغییرات فراوانی شد و هر روز تکنولوژی تولید آن تغییر می کرد.
پس از تولید جاروبرقی های قابل حمل و به دلیل ساخت مجتمع های مسکونی بزرگ در ایالات متحده و دیگر کشورهای پیشرفته جاروبرقی مرکزی در مجتمع ها پا به عرصه وجود داشتند و با استقبال گسترده ای هم روبرو شدند  اما این پایان کار نبود بطوری که در آخرین اخبار اعلام شد که جاروبرقی های هوشمند و روباتیک نیز به بازار آمده اند بطوری که آنها قابل برنامه ریزی برای تمیز کردن محیط خانه و کاملا بدون سروصدا هستند.
جهت درخواست تعمیرات جاروبرقی در همدان با شماره 09181117805 و یا 08138244444 تماس حاصل فرمایید.
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5/5