شنبه تا پنج شنبه از ساعت 8 صبج لغایت 21
  • با ما تماس بگیرید

    4444 3824 81 98+

  • ایمیل

    info@hamedanservice.ir

  • تماس با ما
 برنامه های مختلف شستشوی ماشین لباسشویی

برنامه های مختلف شستشوی ماشین لباسشویی

آموزش کار با برنامه های شستشوی انواع ماشین لباسشویی ها
لباس‌ها و وسایلی که قابل شستشو هستند از موادی تشکیل شده‌اند که همه‌ی آن‌ها با یک روش قابل شستشو نیستند. زیرا ممکن است که اصلاً موجب تمیزی آن‌ها نشود و یا اینکه دمای آب لباسشویی در یک روش آن‌قدر بالا باشد که الیاف و مواد سازنده لباس را تخریب کند. درعین‌حال برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی در برندهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد. اما به هر حال باید قبل از استفاده از ماشین لباسشویی اطلاعات کافی در مورد روش‌های مختلف آن کسب کرده و بدانید که از چه روشی برای شستشوی لباس‌های خود استفاده کنید. هر کدام از برنامه های شستشوی برای شستشوی یک جنس خاص در نظر گرفته شده و دماهای مختلفی برای آن‌ها تنظیم می‌شود. بعضی از آن‌ها ممکن است فقط برای لباس‌هایی که کمتر کثیف هستند استفاده شود که در این صورت زمان شستشو هم کمتر خواهد بود.

برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی
همان‌طور که گفته شد برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی کمک می‌کنند که فرد مصرف کننده کیفیت لباس‌های خود را حفظ کند و به آن‌ها صدمه‌ای وارد نکند. زمانی که فرد برنامه شستشویی را انتخاب می‌کند به صورت خودکار زمان شستشو، سرعت چرخش، سرعت خشک کن و مدت زمان آبکشی لباس هم تنظیم می‌شود.

لباسشویی‌های اتوماتیک همه چیز را به صورت خودکار انجام می‌دهند. اما زمانی که مصرف کننده نوع لباس و نوع لکه را مشخص نکند، لباسشویی نمی‌تواند کار متفاوتی انجام دهد و در واقع همه لباس‌ها را به یک شیوه مشخص که قبلاً تنظیم شده است تمیز خواهد کرد. با شناختن برنامه های شستشوی می‌توان بهترین انتخاب را انجام داد و در نتیجه بهترین استفاده را از امکانات ماشین لباسشویی برد.

برنامه شستشوی لباس‌های تیره (Dark Wash)
برنامه شستشوی لباس‌های تیره طوری تنظیم شده که کیفیت لباس را تحت تأثیر قرار ندهد و دمای این برنامه طوری تنظیم شده است که رنگ لباس‌ها تغییر نکند و به بوری متمایل نشود. زیرا در بسیاری موارد بعد از شستشو رنگ لباس‌های تیره به رنگ قرمز متمایل می‌شود که بسیار نامناسب است. در موارد زیادی هم بعد از شستشوی لباس‌های تیره، شوره‌هایی بر روی لباس باقی می‌مانند که با تنظیم لباسشویی روی برنامه لباس‌های تیره این مشکل هم برطرف می‌شود. در واقع در این برنامه برای اینکه شوره‌های روی لباس از بین بروند و یا اصلاً شکل نگیرند آب بیشتری استفاده می‌شود. زیرا در واقع این لکه‌های سفید ناشی از مواد شوینده‌ای هستند که استفاده می‌شوند و با آب زیاد این مواد کاملاً پاک می‌شوند.

در این برنامه از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی شستشو به صورت آرام صورت می‌گیرد. در واقع مزیت دیگر آن برای لباس‌های تیره چروک نشدن آن‌هاست. با اینکه این برنامه از به وجود آمدن شوره‌های لباس جلوگیری می‌کند؛ اما بهتر است برای لباس‌های تیره به جای پودر لباسشویی از مایع لباسشویی استفاده شود.

برنامه شستشوی متمرکز (intensive)
یکی از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی برنامه متمرکز است که برای لباس‌های کثیف و یا حتی معمولی استفاده می‌شود. شیوه‌های آن در ابتدا خیس کردن لباس‌ها و آبکشی آن‌هاست و در واقع چرک‌های لباس گرفته می‌شود. این برنامه طوری تنظیم شده که این لباس‌ها را بدون هیچ اشکالی شستشو دهند و اگر لباس مناسب برای این برنامه را انتخاب کند بهترین نتیجه را خواهد گرفت.

در بعضی موارد مشاهده می‌شود که مصرف کننده همچنان بعد از شستشو لکه‌هایی بر روی لباس باقی مانده که انگار بر روی آن تثبیت شده‌اند. اما این روش با شرایطی تعبیه شده که در ابتدا این لکه‌ها از بین بروند و بعداً به شستشوی کامل می‌پردازد و به صورت کاملاً برنامه‌ریزی شده و بدون نقص شستشوی لباس‌های کثیف را انجام می‌دهد تا لکه‌ای به وجود نیاید چون در اکثر موارد این لکه‌ها باعث می‌شوند که دیگر این لباس‌ها مورد استفاده قرار نگیرند. این برنامه شستشو را تقریباً برای بسیاری از لباس‌ها می‌توان استفاده کرد.

برنامه شستشوی ورزشی (Sports Wear)
لباس‌ها از الیاف مختلفی ساخته شده‌اند که حساسیت‌های خاص خود را دارند ممکن است یک نوع الیاف در دمای بالا خوب شسته شود در حالی که نوع دیگر در آن دما کاملاً از بین برود و به هم بریزد. یکی دیگر از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی برنامه ورزشی است که با شرایط تنظیم شده متناسب با انواع مختلف لباس‌های ورزشی به وجود آمده است. همان‌طور که می‌دانید لباس‌های ورزشی از الیاف مصنوعی ساخته شده که زودتر بو می‌گیرند. این لباس‌های ورزشی هم به دلیل اینکه دارای الیاف مصنوعی هستند دیرتر خیس می‌شوند اما فرد ورزشکار به دلیل فعالیت بالایی که دارد بسیار عرق می‌کند و این باعث می‌شود که لباس‌ها زود بو بگیرند و باید زود شسته شوند.

اگر تنظیم لباسشویی متناسب با این لباس‌ها برای شستشو انتخاب نشود این لباس‌ها بعد از شستشوی مکرر زود از بین می‌روند بنابراین باید از مدت زمان شسته شدن کاسته شود در برنامه ورزشی برای اینکه الیاف لباس‌ها از بین نرود مقداری آب در ابتدا اضافه می‌شود که باعث کاهش دما لباس شده و بعد از آن شستشو و چرخش لباس‌ها انجام شود. لباس‌ها به اندازه لازم شسته شده و بنابراین توصیه می‌شود که برای شستن لباس‌های ورزشی که فقط بو گرفته‌اند و نمی‌توانیم بگوییم که کثیف شده‌اند در این برنامه استفاده کنیم.

برنامه شستشو ملحفه، پتو و غیره (Duvet)
در شستشوی لباس‌هایی که از جنس الیاف خاصی برخوردار هستند که حساسیت‌های ویژه‌ای دارند باید از این برنامه استفاده کرد و یکی از پرکاربردترین برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی است. برای شستشوی لباس‌های مخمل، ملحفه، پتو و غیره که اکثراً از الیاف مصنوعی تشکیل شده‌اند باید از این برنامه استفاده کرد؛ زیرا درجه آب به چرخش و زمان خشک کردن طوری تنظیم می‌شود که بتواند از پس ملحفه و پتو بربیاید چون این اجناس از ضخامت بیشتری برخوردار هستند و نوع شستشو کاملاً متفاوت خواهد بود. مقدار آبی که برای آن‌ها استفاده می‌شود بیشتر است بنابراین مدت زمان آبکشی بیشتر خواهد بود. زیرا اگر مدت زمان کم باشد یا آب به اندازه الیاف معمولی باشد پتوها که معمولاً از جنس مخمل هستند اصلاً خیس نمی‌شوند و یا اینکه مواد شوینده‌ای بعد از آبکشی بر روی آن‌ها باقی می‌ماند.

اگر مواد شوینده بر روی لباس‌های کاموایی و پتوها باقی بماند علاوه بر اینکه باعث بو گرفتن آن‌ها می‌شود به مرور باعث از بین رفتن و پوسیده شدن آن‌ها می‌شود و حتی ممکن است برای افرادی که به مواد شوینده حساسیت دارند هم بسیار آزار دهنده باشد بنابراین این برنامه یکی از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی است که به سلامت افراد اهمیت ویژه‌ای داده است.

برنامه شستشو آلرژیک (Sensitive)
یکی دیگر از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی که با در نظر گرفتن و تضمین سلامت افراد اهمیت زیادی به بهداشت افراد داده برنامه آلرژیک است که این برنامه شستشو برای افرادی که نسبت به مواد شوینده حساس هستند بسیار مناسب است و اصلاً به خاطر این افراد در نظر گرفته شده که بدون نگرانی درباره آلرژی خودشان بتوانند از ماشین لباسشویی برای شستن لباس‌هایشان استفاده کنند.

در این برنامه دمای شستشوی لباس ثابت نگه داشته می‌شود و باعث می‌شود که عوامل حساسیت‌زا مثل میکروب‌ها و باکتری‌ها به طور کامل پاک شوند و گردوخاک را به طور کامل از سطح لباس‌ها پاک می‌کند. علاوه بر از بین بردن عوامل آلرژی‌زا این برنامه طوری تنظیم شده که با طولانی‌تر بودن زمان شستشو و آبکشی در مواد شوینده‌ای که خود باری فرد آلرژیک مشکل ایجاد می‌کند به طور کامل از سطح لباس‌ها پاک شود و در واقع آب بیشتری برای آبکشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برنامه شستشوی ترکیبی (Mix)
همان‌طور که از اسمش پیداست یکی از برنامه های ماشین لباسشویی است که تقریباً برای همه لباس‌ها با جنس‌های مختلف می‌تواند کاربرد داشته باشد و بهترین برنامه برای شستن انواع لباس‌هاست و در واقع از این برنامه برای هر نوع پارچه‌ای اعم از مخمل و پارچه‌های نازک و ضخیم و غیره می‌توان به کار برد. اگر افراد از برنامه های مناسب با شستشوی لباس پارچه‌های موردنظر خود مطلع نباشند بهترین برنامه برای آن‌ها برنامه های ترکیبی خواهد بود و به صورت دم‌دستی می‌توان آن را به کار برد البته باید ذکر شود که ممکن است برای لباس‌های حساس و ضخیم مثل لباس‌های مجلسی مفید نباشد.

همان‌طور که گفتیم این یکی از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی است که می‌توان برای همه نوع جنس پارچه آن را استفاده کرد، بنابراین ممکن است پارچه‌ها رنگ‌های مختلفی داشته باشند و برای اینکه رنگشان تغییری نکند باید حتماً از دستمال‌های ضد رنگ استفاده شود.

برنامه شستشوی لباس‌های ظریف (Delicates)
بسیاری از لباس‌های افراد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند که افراد نمی‌خواهند کوچک‌ترین آسیبی به بافت آن‌ها وارد شود بنابراین باید در شستشوی آن نهایت دقت به عمل آید. در بین برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی برنامه شستشوی لباس‌های ظریف باعث می‌شود که امنیت خاطر برای فرد به وجود آید مثلاً پارچه‌هایی مثل پرده‌های نازک و یا ابریشم که نسبتاً گران هستند و حساس‌تر از پارچه‌های لباس هستند باید با این برنامه شسته شوند.

در این برنامه دما و شدت و میزان چرخش لباسشویی به گونه‌ای تنظیم شده که از آسیب رسیدن به بچه‌ها جلوگیری می‌شود. این پارچه‌ها در این برنامه به صورت کندتری گردش می‌کند و الیاف آن‌ها کمترین آسیب را خواهد دید و به صورت کاملاً آرام و آهسته این کار انجام می‌شود. در مورد شستن این‌گونه پارچه‌ها هم باید به جای پودر از مایع لباسشویی استفاده شود و همین‌طور نباید لباس‌های دیگری را همراه با آن‌ها شست.

برنامه شستشوی سریع (Quick Super) و شستشوی بلوز و تی‌شرت (Blouses / Shirt)
در مواقعی که به صورت عجله‌ای لباس‌ها باید شسته شود باید از برنامه‌ای استفاده شود که سریع‌تر شستشو و خشک کردن را انجام دهد در بسیاری از ماشین‌های لباسشویی زمان شستشوی سریع 15 دقیقه است؛ اما در بعضی از موارد هم‌زمان آن به 30 دقیقه می‌رسد. در مواقعی که لباس‌ها فقط کمی بوی عرق می‌دهند و خیلی کثیف نیستند می‌توان از این برنامه استفاده کرد و در واقع یکی از برنامه های شستشوی لباسشویی است که کاربردهای فراوانی دارد و می‌توان از آن نهایت استفاده را برد.

در بسیاری موارد نمی‌خواهیم لباس‌ها را به مدت طولانی بشوییم تا آسیبی به بافت آن‌ها وارد نشود که این برنامه می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. برای شستن بلوز و تی‌شرت‌ها می‌توان از برنامه شستشوی بلوزها استفاده کرد که در این برنامه با تنظیمات خودش از گشاد شدن و همچنین مچاله شدن لباس‌ها جلوگیری شده و در واقع باعث می‌شود که دیگر وقتی برای اتو کردن گذاشته نشود و برای کارهای مهم‌تری وقت گذاشته شود. این برنامه یکی از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی است که به شدت به نگهداری کیفیت و ایجاد شرایط برای افزایش طول عمر لباس‌ها کمک می‌کند.

برنامه شستشوی شبانه (Night Wash) و لباس‌های نخی (Cotton)
برنامه شستشوی لباس‌های نخی برای لباس‌هایی از جنس نخ و یا پنبه مناسب است و یکی از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی است که به شدت به حفظ کیفیت لباس‌ها اهمیت داده و طوری تنظیم شده که به لباس‌ها آسیب نرساند. میزان چرخش، مدت زمان و دمای آب طوری تنظیم شده که لباس‌های نخی و کتان صدمه ندیده و یکی دیگر از برنامه های ماشین لباسشویی برنامه شبانه است. ماشین لباسشویی یکی از وسایلی است که به هنگام فعالیت صدای زیادی از خود تولید می‌کند و این صدا ممکن است برای دیگران آزار دهنده باشد.

استفاده از این برنامه باعث می‌شود که شب‌ها تولید صدا بسیار کاهش پیدا کند و بتوان از آلودگی صوتی که لباسشویی ایجاد می‌کند رهایی پیدا کرد. برنامه شبانه از برنامه هایی است که برای تمام انواع لباس‌ها می‌توان آن را به کار برد و در واقع یک نوع برنامه ترکیبی هم هست و بسیار شبیه به برنامه ترکیبی است.

برنامه شستشوی پرده و اتوکشی (Curtains)
این برنامه های شستشو که در بین برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی بسیار پرکاربرد هستند و مزیت‌های ویژه‌ای هم دارند، برنامه‌ها شستشوی پرده و اتوکشی هستند. بسیار حائز اهمیت است که جنس پرده‌ها از بین نرفته، چرک نشده و در شستن پرده‌ها کیفیت آن‌ها حفظ شود. پرده‌ها از پارچه‌هایی هستند که آلودگی‌های زیادی بر روی آن‌ها به وجود می‌آید و صرفاً گردوخاک بر روی آن‌ها می‌نشیند؛ بنابراین نیازی نیست که از برنامه های شستشوی طولانی برای آن‌ها استفاده کرد. برنامه اتوکشی اهمیت مهم دارد که آن این است که بعد از شستشو لباس‌ها دیگر نیازی به اتو کردن آن‌ها نیست.

در این برنامه تنظیم دمای آب و سرعت شستن و خشک کردن لباس‌ها باعث می‌شود که لباس‌ها بهتر خشک شوند. این برنامه‌ی شستشو برای لباس‌هایی از جنس الیاف مصنوعی و یا پارچه‌های دیگر مناسب است و بهتر است برای لباس‌هایی که بعد از شستن معمولاً به سختی اتو می‌شوند از این برنامه استفاده شود.

تنظیم دور خشک کن در لباسشویی
برنامه تنظیم دور خشک کن، برنامه‌ای است که مزیت ان خشک کردن لباس‌هاست. این برنامه این امکان را می‌دهد که بتوان سرعت خشک کردن را افزایش داد. اما بهتر است که تنظیمات پیش‌فرض دست‌کاری نشوند چون ممکن است در برخی موارد منجر به آسیب به پارچه‌ها شود.

دیگر برنامه های شستشوی ماشین لباس شویی
برنامه پیش شستشو (Pre Wash) یکی از برنامه های شستشوی ماشین لباسشویی است که قبل از شستشوی اصلی لکه‌ها را از بین می‌برد. برنامه اقتصادی (Eco) یکی دیگر است که با کمترین و حداقل مصرف انرژی شستشو را انجام می‌دهد. برنامه تهی و یا خالی (Empty) که در آن می‌توان هنگام روشن بودن لباسشویی هم لباس به آن اضافه کرد. برنامه آب‌کشی اضافه (Rinse) هم که اسمش پیداست که یک مرحله آب‌کشی اضافه‌تر دارد و می‌توان در این برنامه فقط لباس را آب کشید. برنامه شستن دیگ ماشین لباسشویی (Drum Clean) که با مواد شوینده و بدون لباس شستشو می‌شود و در برنامه امکان ایجاد تأخیر (Time Delay) می‌توان لباس‌ها را به لباسشویی ریخت ولی زمان فعالیت را 24 ساعت بعد یا کمتر قرار داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *